Investice do zlata jsou dobré zejména v dobách nejistoty, kdy hrozí vysoká inflace. Dozvíte se v jaké podobě můžete investovat do zlata.

Investujeme do zlata

Investice do zlata byla vždy brána především jako prostředek u uchování hodnoty. Dříve se zlato využívalo jako platidlo. Při dnešní krizi, kdy krachují některé Evropské státy a další státy jsou zadlužené až po uši, může být investice do zlata dobrým způsobem jak uchránit své volné peníze před inflací (která by nám požřala naše našetřené úspory). U cen zlata může najít pojem troyská unce, což je asi 31,1 gramu zlata. Aktuální ceny zlata můžete najít v článku cena zlata.

Jakými způsoby můžete investovat do zlata ?

Investice do zlata je možná těmito způsoby:

  • ETF fondy – přestavuje nákup jakých si “akcií” na fyzické zlato. Vždy se platí určitý manažerský poplatek. Samotné fondy nakupují a prodávají fyzické zlato.
  • Zlaté cihly - někdy se to také označuje pojmem zlaté slitky. Kupujete zlato ve fyzické podobě.  Je potřeba počítat s tím, že budete muset zlaté cihly někde fyzicky uschovat.
  • Zlaté mince – nákup zlatých mincí. Zde nehraje roli pouze cena zlata, ale také samotná hodnota mince. Hodnota mince v čase téměř vždy roste.
  • Zlaté šperky – další možností jsou investice do šperků. Na investice do zlata jsou však vhodnější předchozí možnosti.

Vyplatí se tedy investice do zlata ?

Investice do zlata by se neměly brát jako investice, která vám přinese nějaké zhodnocení. Je to především prostředek, jak ochránit své peníze před inflací (velká inflace je stále více reálná). V inflace může být vhodná i investice do orné půdy. Navíc v Česku je orná půda hodně levná, oproti Evropské unii. Jeden hektar můžete dnes koupit i pod 100 000 Kč.